Když si usmyslíte, že vyčistíte skvrnu na koberci, kromě vhodného přípravku na ni použijete kartáč. Nikdo vám nemusí vysvětlovat, jakou silou a jakým způsobem kartáčem po podlaze pohybovat, abyste docílili požadovaného výsledku. Někteří lidé se domnívají, že tak, jako doma občas čistí koberec, tak jim postačí čistit si zuby. Sice k tomu nepoužijete kartáč na podlahu, ale zubní kartáček, ovšem domníváte se, že princip bude téměř shodný.
Tento postup však nestačí
Dentální hygiena v Praze, v zubní ordinaci, vám naznačí, že je tento proces složitější, a že hlavně vyžaduje osvětu – pochopení, proč, a jaké metody hygieny je nutné provádět, aby výsledný efekt odpovídal vašemu snažení.
Mezizubní kartáčky a dentální nit – na toto někteří lidé zapomínají nebo to ignorují, přitom se jedná o základ zubní hygieny. Nejvíce plaku se usazuje právě v mezizubních prostorách, kde mají bakterie více možností rozkládat potravu. Čím je kyselinotvornější, tím větší „paseku“ nadělají. Pokud neodstraňujete plak pravidelně, může se vám obnažit dáseň, začít krvácet za vzniku zánětu, který pak může vést až k paradentóze a ztrátě zubů.
Tvrdost a velikost kartáčku – zde platí jasné pravidlo „zlaté střední cesty“. Kartáček by měl být tvrdý, tak akorát, aby odstranil plak, a zároveň abyste si příliš tvrdým kartáčkem nerozedřeli dásně či příliš měkkým kartáčkem neponechali část plaku na zubní sklovině. Vybírat byste měli i co se týče velikosti kartáčku, aby vám plně vyhovoval. Nezapomínejte kartáček pravidelně měnit za nový kvůli nebezpečí přemnožení bakterií.
Vhodná zubní pasta – reklam na zubní pasty je mnoho a vy pak můžete být zmateni z toho přehršle informací. Pokud si nejste zcela jisti, jaké pastě dát přednost, poraďte se na pracovišti dentální hygieny, zejména co se týče složení, resp. obsahu vhodných látek.